آمریکا نمی‌تواند ایران مستقل را تحمل کند/ واشنگتن لحظه‌ای از تلاش برای ضربه به ایران غافل نیست

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نوام چامسکی» سیاستمدار برجسته و زبانشناس مشهور آمریکایی در گفت‌‌وگو با وبگاه «تام دیسپچ» درباره دلایل خصومت آمریکا و رژیم اسرائیل با ایران گفت: «آمریکا و اسرائیل نمی‌توانند یک نیروی مستقل را در منطقه تحمل کنند. ایران مجهز به توان بازدارنده هسته‌ای نیز برای کشورهای سرکش که می خواهند در سراسر خاورمیانه طغیان نمایند، غیر قابل پذیرش است.»

چامسکی در توضیح خود ادامه داد: «اما مورد دیگر درباره ایران این است که این کشور به‌ خاطر سرنگون ساختن دیکتاتوری که واشنگتن در پی کودتای نظامی سال 1953 در این کشور بر سر قدرت آورد، قابل بخش نیست. این کودتا نظام پارلمانی ایران و اعتقاد غیرقابل پذیرش از سوی آمریکا مبنی بر حق خود در بکارگیری منابع طبیعی را نابود ساخت.»

این کارشناس آمریکایی با تاکید بر این‌که دولت آمریکا در 6 دهه گذشته بندرت روزی را بدون تلاش برای ضربه زدن به ایرانی‌ها سپری کرده است، ادامه داد: «بعد از کودتای سال 1953 دیکتاتوری که سازمان عفو بین‌الملل او را یکی از ناقضان برجسته حقوق بشر نام نهاده بود، با حمایت آمریکا قدرت گرفت.»

«بلافاصله پس از سرنگونی دیکتاتور ایران، “صدام حسین” رئیس جمهور وقت عراق با حمایت آمریکا به ایران حمله کرد و این البته مورد کوچکی نبود. در این جنگ صدها هزار ایرانی کشته شده و بسیاری نیز توسط سلاح‌های شیمیایی از بین رفتند. حمایت‌های “رونالد ریگان” رئیس جمهور وقت آمریکا از دوستش صدام، بسیار شدید بود و حتی زمان‌ که عراق به کشتی آمریکایی «یو اس اس استارک» حمله کرد و 37 ملوان آمریکایی را کشت تنها با هشدار ناچیز آمریکا مواجه شد. ریگان همچنین در پی مقصر شناختن ایران بابت حمله شیمیایی صدام حسین به کردهای عراق بود. سرانجام آمریکا به طور مستقیم در جنگ ایران و عراق دخالت کرد که منجر به بروز موارد ناخوشایندی برای ایران شد.»

«پس از آن نیز “جورج دابلیو بوش” دیگر رئیس جمهور آمریکا مهندسان هسته‌ای عراق را برای آموزش‌های پیشرفته در زمینه تولید سلاح های اتمی به آمریکا دعوت کرد که تهدیدی فوق‌العاده برای ایران بود.»

چامسکی در خاتمه با تاکید بر تداوم خصومت‌های آمریکا با ایران اظهار داشت: «البته واشنگتن به عنوان عامل اصلی در پشت اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران قرار گرفته که تاکنون نیز این مسیر ادامه یافته است.»