گزارش وزارت علوم از رشد شاخص‌های علمی/ رتبه چهارم ایران از نظر شتاب علمی در جهان

تكليف انتخابات در حوزه انتخابيه اصفهان مشخص شد/ منتخب بعدي اصفهان به مجلس راه مي يابد
9 April 2016
اصلاحیه سهام عدالت و برخورد با صنایع متخلف در شعاع ۵۰ كیلومتری اصفهان
12 April 2016

گزارش وزارت علوم از رشد شاخص‌های علمی/ رتبه چهارم ایران از نظر شتاب علمی در جهان

هیأت وزیران در جلسه عصر امروز (یکشنبه) خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، گزارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص وضعیت علم و فناوری کشور در سال های اخیر را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، این گزارش، با اشاره به درصد رشد علمی ۲۰ کشور برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ براساس تعداد مقالات منتشر شده در پایگاه های بین المللی، به رتبه چهارم ایران از نظر شتاب علمی در جهان اشاره دارد.
همچنین براساس رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط پایگاه «یو.اس.نیوز» در ۲۲ حیطه موضوعی، ایران در ۸ حیطه موضوعی مهندسی، علم مواد، شیمی، فیزیک، ریاضی، علوم کشاورزی، علوم کامپیوتر و علوم گیاهی – دامی دارای دانشگاه، در جمع ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیاست.
آمار ارایه شده در گزارش مذکور، نشان می دهد که شاخص های علمی ایران در جهان از آغاز فعالیت دولت یازدهم تاکنون با رشد قابل توجهی همراه بوده است و در این میان می توان به رشد حدود ۰٫۲ درصدی در تولید مقالات علمی دنیا، رشد ۰٫۰۶ درصدی در تولید علم دنیا، ارتقای قابل توجه در دو سال اخیر و کسب رتبه سوم دنیا از نظر تعداد مقالات علمی در رشته مهندسی، شیمی، کسب رتبه هفتم دنیا از نظر تعداد مقالات علمی در رشته نانوتکنولوژی و نیز ارتقای رتبه کشور در رشته های سلول های بنیادی، فیزیک هسته ای و مکانیک در دنیا اشاره کرد.
در بخش دیگری از این گزارش، به رشد ۹ پله ای ایران در رتبه بندی جهانی تایمز به لحاظ تعداد دانشگاه های برتر اشاره شده که از رتبه ۳۲ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۲۳ در سال ۲۰۱۵ ارتقا یافته است.
همچنین در نظام رتبه بندی لایدن براساس دانشگاه های یک درصد برتر دنیا، در حالی که در سال ۲۰۱۲ هیچ یک از دانشگاه های ایران در این رتبه بندی جایگاهی نداشتند اما در سال ۲۰۱۵ایران دارای ۱۳ دانشگاه در میان دانشگاه های برتر دنیاست.
رشد سهم تولید علم و مقالات منتشر شده توسط ایران به صورت مشترک با محققان کشورهای دیگر از ۱۷ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۶، افزایش تعداد دانشمندان ایرانی قرار گرفته در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا در پایگاه آی.اس.آی از ۱۷۳نفر در سال ۲۰۱۴ به ۲۰۰ نفر در سال ۲۰۱۵، افزایش تعداد پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری به ترتیب از ۳۱ و ۱۱۳ در سال ۱۳۹۰ به ۳۸ و ۱۶۷ در سال ۱۳۹۴ و نیز افزایش تعداد واحدهای مستقر و تعداد فناوران شاغل در این مراکز به ترتیب از ۳ هزار و ۲۲ هزار و ۳۵ در سال ۱۳۹۱ به ۴ هزار و ۴۰۰ و ۲۹ هزار و ۶۰۶ در سال ۱۳۹۴، از دیگر موارد اشاره شده در گزارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
با تصویب هیأت وزیران و با هدف صرفحه جویی در انرژی مصرفی کشور، صدور پروانه تولید جدید یا افزایش ظرفیت خطوط تولید موجود لامپ های التهابی رشته ای بالای ۴۰ وات و همچنین ثبت سفارش و ورود این لامپ ها از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه ممنوع است. 82029528-70641050
همچنین بانک صنعت و معدن موظف است نسبت به اعطای تسهیلات لازم به منظور تغییر خطوط تولید لامپ های التهابی رشته ای بالای ۴۰ وات به لامپ های پربازده اقدام نماید و یارانه سود و کارمزد این تسهیلات به میزان ۸ واحد درصد توسط سازمان بهره وری انرژی ایران در اختیار بانک عامل قرار گیرد.
دولت همچنین در اجرای قانون دو دوازدهم بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، تمام آیین نامه های اجرایی و مقررات مربوط، قانون بودجه سال ۱۳۹۴ را تا زمان تصویب لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی تمدید کرد.
برقراری مقررات لغو روادید ۹۰ روزه برای دارندگان گذرنامه های سیاسی، خدمت و خاص بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری مالت نیز از دیگر مصوبات جلسه عصر یکشنبه هیأت وزیران بود.
با تصویب هیأت وزیران، استانداردها و حدود مجاز خروج آلاینده های هوا در صنایع تعیین گردید. دولت این تصمیم را با هدف کاهش و کنترل پراکنش آلودگی هوا ناشی از فعالیت واحدهای صنعتی و ایجاد یک اهرم فشار برای ملزم نمودن صنایع به استفاده از سیستم های کنترل آلودگی هوا یا روش های بهسازی سیستم های احتراقی و استفاده بهینه از مواد و انرژی اتخاذ کرد.
در ادامه، هیات وزیران آیین نامه همکاری وزارتخانه ها، سازمان ها و مراکز تولیدی و آموزشی در اجرای نظام جدید آموزش و پرورش را اصلاح کرد. براساس این اصلاحیه، همه ساله اعتبار مورد نیاز جهت آموزش مهارت توسط مراکز مربوطه متناسب با توسعه متوازن این آموزش ها تامین و در ردیف مستقل ذیل اعتبارات آموزش و پرورش قرار می گیرد.
اعضای دولت همچنین آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو را اصلاح نمودند. براساس اصلاح این آیین نامه، عرضه کننده انواع وسایل نقلیه موتوری اعم از سواری، مینی بوس، میدل باس، اتوبوس، ون، وانت، کامیونت، کامیون، کشنده، تریلر و انواع موتورسیکلت ساخت داخل یا خارج کشور موظف است در سامانه اطلاع رسانی خود نسبت به فروش اینترنتی محصولات با قید مشخصات خودرو و شرایط فروش از قبیل قیمت نهایی محصولات، نشان تجاری، نوع، تیپ، رنگ، تجهیزات درخواستی، سود مشارکت، زمان تحویل و سایر موارد مرتبط اقدام نماید. همچنین عرضه کننده موظف است در قرارداد پیش فروش، سود مشارکت وجوه دریافتی را از تاریخ دریافت ودیعه تا تاریخ تحویل مندرج در قرارداد پرداخت کند و در صورت تاخیر در تحویل خودرو، از تاریخ تحویل مندرج در قرارداد تا زمان تحویل خودرو به مصرف کننده، مبلغ خسارت تاخیر در تحویل را نسبت به وجوه پرداختی محاسبه و بپردازد.
در صورت بروز مشکل در فرآیند رعایت استانداردهای مصوب و تاخیر در تحویل خودرو، عرضه کننده مسئول جبران خسارات وارده و کسب رضایت مصرف کننده خواهد بود.
علاوه بر این، دوره تضمین برای انواع خودروها با اصلاحاتی همراه شد که به موجب آن، برای خودروهای سنگین شامل مینی بوس، میدل باس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده از تاریخ تحویل به مصرف کننده حداقل دو سال و برای انواع موتورسیکلت از تاریخ تحویل حداقل یکسال تعیین شده است. تشریح ضوابط پرداخت خسارت توقف خودرو به استثنای خسارات ناشی از موارد حادثه و تصادف، از دیگر تصمیمات این موضوع بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>