اعلام رسمی لغو تحریم های ایران
19 January 2016
ایران یک تهدید جدی برای ماست
23 January 2016

چه کسی به روحانی درباره گشایش اسناد اعتباری اطلاعات غلط داد؟

164092_935

وقتی حسن روحانی به حوزه اقتصاد وارد می‌شود تن مشاوران اقتصادی او و تیم‌های متعدد اقتصادی دولت به لرزه در می‌آید، چراکه باید درباره آمارها و اظهارات وی پاسخگو باشند!

خداحافظی با رکود، تورم صفر درصدی، شیب تند و شیب ملایم و حالا موضوع ال‌سی کلیدواژه‌های اقتصادی روحانی هستند که مسؤولان دولتی مجبور شده‌اند درباره آنها توضیحاتی ارائه کنند که از اساس با نظر رئیس‌جمهور متفاوت است. حسن روحانی که روز یکشنبه نمی‌توانست هیجان ناشی از اجرای برجام را مخفی کند، سخنان شگفت‌آوری مطرح کرد و موجب شد فعالان اقتصادی به آن واکنش نشان دهند.

 روحانی در نشست خبری یکشنبه گفت: «ما امروز در فضایی هستیم که می‌توانیم با دنیا تعامل سیاسی، اقتصادی و حقوقی به نفع منافع ملی خود داشته باشیم. در همین تجربه چند ساعته امروز هزار ال‌سی در بانک‌های مختلف باز شد و این نشان داد آنها که می‌گفتند باور نکنید. اشتباه می‌کردند. ما به قدرت ملی خود باور داریم». اظهارات روحانی در حالی است که اولا فرآیند باز کردن ال‌سی طولانی و باز کردن هزار ال‌سی در چند ساعت شگفت‌آور است. ثانیا برای باز کردن ال‌سی، بانک‌ها موظف هستند کد اعتباری بین‌المللی بانکی (سوئیفت‌کد) داشته باشند در حالی که هنوز تحریم سوئیفت بانک‌های ایرانی لغو نشده است. موضوع وقتی شگفت‌آورتر می‌شود که بدانیم اصلا بانک‌های خارجی روز اجرای برجام تعطیل بوده‌اند و طبیعتا هیچ‌ «ال‌سی»‌ای نمی‌توانستند باز کنند.

به‌دلیل تعطیلی، گشایش‌ها به تعویق افتاد

 اطلاعات ناقص اقتصادی را افراد متعددی به روحانی می‌دهند اما جالب است بدانید رئیس اتاق بازرگانی ایران ادعا می‌کند گشایش ۱۰۰۰ ال‌سی را وی به روحانی اطلاع داده‌ است. رئیس اتاق ایران از این گفته که ۱۰۰۰ ال‌سی آماده گشایش شده است، البته جلال‌پور حرف خود را در جمله‌های بعدی پس می‌گیرد و می‌گوید فقط تعدادی از این هزار ال‌سی گشایش یافته است: «هزار ال‌سی آماده گشایش و بازگشایی است که در روز اجرایی شدن برجام (یکشنبه) که اولین روز کاری به شمار می‌رفت و بانک‌های غیراروپایی تعطیل نبودند، تعدادی از آنها گشایش یافته و در سایر بانک‌های اروپایی نیز کار استارت خورده است».

 رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: در روزهای آینده روند گشایش ال‌سی ادامه خواهد یافت و بیش از هزار پروژه آماده است تا بتوان حجم کار قابل توجهی را ساماندهی کرد. وی تصریح کرد: گشایش هزار ال‌سی برای نخستین‌بار در اتاق بازرگانی و همزمان با گردهم آمدن مدیران‌عامل بانک‌ها طی هفته گذشته در اتاق بازرگانی اعلام و مقرر شد در روز اجرای برجام هزار فقره ال‌سی بازگشایی شود تا بتوان حداکثر استفاده از فرصت‌های موجود را صورت داد. اظهارات جلال‌پور نشان می‌دهد رئیس‌جمهور بنا به آمار هفته گذشته با طیب‌خاطر آمار را اعلام کرده غافل از اینکه اصلا آن روز تعطیل بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>