وزیر علوم: ایران و بلاروس برای افزایش همکاری در حوزه فناوری ها توافق کردند

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک آموزشی، علمی و فناوری ایران و بلاروس گفت: تهران و مینسک در چارچوب ششمین نشست کمیسیون همکاری ها برای افزایش روابط در حوزه های مختلف این عرصه از جمله فناوری های پر کاربرد پیشرفته و نو توافق کردند.

فرهادی در پایان ششمین نشست کمیسیون همکاری های دو کشور در مینسک در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، افزود: زمینه های فراوان همکاری بین دو کشور وجود دارد و ایران متکی به توانمندی های پیشرفته علمی با دانش های نو بومی شده و بلاروس نیز که در عرصه های مختلف علمی و فناوری از جمله کشورهای پیشرو منطقه بشمار می رود، می توانند همکاری های گسترده و هم افزایی داشته باشند.
وی با اشاره به مباحث مطرح در مذاکرات ششمین نشست کمیسیون همکاری ها و همچنین دیدارهای دو جانبه با مقام های بلاروسی که دیروز (جمعه) پایان یافت، اظهار کرد: ایجاد زمینه های همکاری در حوزه های تولید دانش و فناوری، برگزاری دوره های آموزش محور، همکاری های همایشی و کارگاه های آموزشی، نشست های دانش افزایی و همچنین توافقنامه مربوط به رشته های مختلف دکترا به صورت اجرای متقابل در برنامه کاری دو کشور گنجانده شده است.
وزیر علوم همچنین افزود: براساس توافق تهران و مینسک، کمیته ای مشترک در این حوزه شکل خواهد گرفت و صندوق سرمایه گذاری برای فناوری های نو و پیشرفته بین دو کشور فعالیت خواهد کرد که براساس گزارش های ماهانه امکان بررسی روند اجرای پروژه ها، کارها و ارتقای همکاری ها بررسی می شود.
فرهادی در ادامه با اشاره به اینکه هوافضا، لیزر، ماشین آلات پیشرفته کشاورزی، عرصه پلیمری و پتروشیمی بخش های مهم دیگری در برنامه ریزی همکاری ها بشمار می روند، گفت که موضوع های نو در زمینه های آموزشی، علمی و فناوری نیز در هفتمین نشست کمیسیون همکاری ها که سال آینده در تهران برگزار خواهد شد، پیگیری می شود.
وی همچنین با اشاره به فعالیت بیش از 120 انستیتوی تحقیقاتی و دانش ساز به عنوان زیر مجموعه آکادمی علوم دولتی بلاروس، به فرصت های همکاری طرف های ایران با این بخش ها و از جمله دانشگاه فناوری این کشور اشاره کرد که یکی از معتبرترین دانشگاه های منطقه بشمار می رود.
وزیر علوم در بخش دیگری از مصاحبه با ایرنا نیز ضمن اشاره به حضور قابل توجه دانشجویان ایرانی در دانشگاه های بلاروس بویژه در رشته های مرتبط با پزشکی، گفت:82150363-70866339 براساس برنامه ریزی صورت گرفته، قرار شد برای آسان سازی همکاری ها و بهره برداری بیشتر از فرصت ها، یک هیات ایرانی برای ارزیابی کیفیتی دانشگاه های بلاروس به این کشور سفر کند.
فرهادی در پایان با اشاره به مذاکرات خود و اعضای هیات ایرانی با رییسان دانشگاه های برتر بلاروس گفت: در دیدارهای انجام شده، علاقه مندی بسیاری برای همکاری متقابل با محافل و مجامع دانشگاهی ایران در عرصه های مختلف اعلام شد که پیگیری های لازم در این باره انجام می شود.
براساس گزارش های موجود بیش از 1600 دانشجوی ایرانی در حال تحصیل در رشته های مختلف پزشکی در بلاروس هستند.
اسناد همکاری های جدید آموزشی، علمی و فناوری ایران و بلاروس در ششمین نشست کمیسیون همکاری های دو کشور به ریاست مشترک محمد فرهادی و الکساندر شومیلین رییس کمیته دولتی علمی و فناوری در شهر مینسک امضا شد.
بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران، این اسناد دربر گیرنده موارد مختلفی از جمله ایجاد ساختار تامین مالی پروژه های علمی و فناوری دو کشور، همکاری های دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با دانشگاه دولتی فناوری بلاروس است.
از سوی دیگر، در نشست های کمیسیون و مذاکرات دو جانبه با مقام های بلاروسی که محمدرضا صبوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس نیز در آنها شرکت داشت، همکاری در برگزاری نشست های کاربردی آموزشی، علمی، فناوری و حمایت از برنامه های مشترک فناورانه مورد توافق قرار گرفت.
همچنین محورهای مختلف از جمله بررسی زمینه های اجرای پروژه های مشترک در حوزه های جدید، استفاده از فناوری های پیشرفته در کشاورزی، صنعت، پزشکی و درمان، داروسازی، ساختمان سازی و مصالح نو، توسعه علم و فناوری، تربیت ساختارهای علمی و دانشگاهی و تبادل استاد و دانشجو نیز برای طرح در مباحث نشست سال 2017 تهران در نظر گرفته شد.
نشست همفکری دانشجویی و هیات ایرانی در ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در مینسک نیز از دیگر برنامه های برگزار شده بود که در آن وزیر علوم و اعضای هیات به پرسش های دانشجویان پاسخ دادند و محور های آن حل مشکلات، لزوم افزایش همکاری های دو جانبه در این بخش و برنامه ریزی برای شناسایی ظرفیت های همکاری متقابل دانشگاه های ایران وبلاروس بود.
هیات ایرانی به سرپرستی وزیر علوم همچنین در جریان سفر سه روزه خود به مینسک که شامگاه جمعه پایان یافت با رییسان چند دانشگاه بلاروس دیدار و در باره افزایش همکاری های دوجانبه در حوزه های مختلف و مرتبط مذاکره کرد.
حسین سالارآملی قائم مقام امور بین الملل وزارت علوم، حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیدعلی اکرمی فر رییس مرکز همکاری های فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی نکومنش رییس پژوهشگاه پلیمر و مهندسی پتروشیمی و علی خاکی صدیق رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از جمله اعضای هیات ایرانی در مذاکرات بلاروس بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *