رهبر معظم انقلاب: به شهدای دفاع از حریم اهل بیت علیهم‌السلام به طور ویژه افتخار می‌کنیم
2 November 2016
پایان دور جدید سفر وزیر امور خارجه به اروپای شرقی/ ظریف وارد تهران شد
12 November 2016

نخستین سند همکاری ایران و ایتر به امضا رسید/یکی از ثمرات برجام پیوستن به پروژه ایتر است

رییس سازمان انرژی اتمی از امضای نخستین سند همکاری ایران و ایتر خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری میلادی رسما به پروژه ایتر (گداخت هسته ای) بپیوندیم.

  علی اکبر صالحی روز شنبه در حاشیه دیدار با برنارد بیگو مدیر کل ایتر افزود: این سند همکاری درمورد محرمانه ماندن اطلاعات است و طرفین متعهد شده اند که اطلاعات هر دو طرف محرمانه باقی بماند.
وی همچنین از امضای تفاهم نامه ای بین ایران و ایتر خبر داد و اظهار داشت این تفاهم نامه هم شامل کلیاتی است که درباره آن به توافق رسیدیم.
رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: توافق نامه دیگری درباره جزییات همکاری طرفین تهیه شده که باید بیشتر بر روی آن کار شود و امیدواریم این توافقنامه در 82295051-71146400چند هفته آینده به امضا برسد.
صالحی یادآور شد: مدیرکل ایتر پس از اتمام این سفر در شورای ایتر نتایج سفر خود را ارائه می کند و این آخرین گزارش وی به این شورا است که بر اساس آن به طور رسمی به ایتر خواهیم پیوست و امیدواریم تا آخر سال جاری میلادی رسما بعنوان عضو ایتر به این پروژه بپیوندیم.
وی ادامه داد: هرچند همکاری های طرفین به صورت مشاوره ای شروع شده است اما با پیوستن رسمی، همکاری ها را به صورت رسمی شروع می کنیم.
رییس سازمان انرژی اتمی، پروژه ایتر (گداخت هسته ای ) را بسیار مهم و حیاتی عنوان کرد و گفت: این پروژه زیر نظر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری انجام می شود و با توجه به این که سازمان انرژی اتمی ایران بیشترین تعداد متخصصان و تجهیزات لازم را دارد و همچنین دانشگاه های آزاد و امیرکبیر در این زمینه فعال هستند، بهتر دیده شد که آقای ستاری متولی امر باشد و این پروژه تحت مدیریت ایشان اجرایی شود.
صالحی خاطرنشان کرد: این پروژه در سطح کشوری مورد تایید قرار گرفته و توصیه موکد رهبرمعظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری است.
وی تصریح کرد: یکی از ثمرات برجام پیوستن به این پروژه بسیار حیاتی است و ما جزو معدود کشورهایی هستیم که در این پروژه مشارکت جدی خواهیم داشت.
معاون رییس جمهوری همچنین در خصوص نحوه همکاری ایران با پروژه ایتر توضیح داد: مرکز اصلی این پروژه در ایران، سازمان انرژی اتمی خواهد بود و با توجه به نیروی انسانی و متخصصان بسیار و همچنین پژوهشکده لیزر که از قبل از انقلاب بر روی پروژه کار کرده و تجربه متراکم در این خصوص دارند و یکی از دلایل استقبال ایتر وجود نیروی انسانی مطلع ، با تجربه و دارای شاخص های علمی بسیار خوب بود.
صالحی یادآور شد: پروژه ایتر، پروژه در هم تنیده ای است و بعد از رسمیت یافتن حضور ایران در این پروژه، سازمان انرژی اتمی و دانشگاه های کشور در این پروژه در هم تنیده می شوند.
وی خاطرنشان کرد قرار شد با استفاده از تجهیزاتی موجود اندازه گیری لازم تحت نظارت فنی ایتر انجام دهیم. بر این اساس ما دستگاه های اندازه گیری را در ایران تهیه و نصب می کنیم و با آن اندازه گیری لازم را انجام می دهیم.
رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: اگر تجهیزات دیگر هم نیاز به ارتقا و بهسازی داشته باشد، با کمک ایتر انجام می دهیم و در مجموع کارشناسان و متخصصان ایرانی حضور فعالی در این پروژه خواهند داشت.
این خبر در حال تکمیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>