رئیس جمهوری در کیش/ سفر دهها وزیر و مدیر ارشد در اولین روزهای سال ۹۵
26 March 2016
شرایط انجام عملیات های ارزی توسط دستگاه های اجرایی مشخص شد
29 March 2016

مردم از انتخابات برای انتقاد به ممنوع التصویری خاتمی استفاده کردند

حجت الاسلام مصطفی درایتی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، تحلیل رای مردم ایران به ویژه تهران را دشوار ارزیابی کرد و افزود: این انتخابات ناشی از مقدماتی بود که در این سال ها فراهم شده بود تا چنین نتیجه ای از آن حاصل شود.

درایتی در توضیح مقدماتی که منتج به پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات اخیر شد، گفت: یکی از این مقدمات رد صلاحیت های گسترده نامزدهای انتخابات از سوی شورای نگهبان بود. رد صلاحیت افراد سرشناس مورد اعتماد مردم در رای مردم تهران بی تاثیر نبود. از سویی مساله مجلس خبرگان و رفتاری که با سیدحسن خمینی شد نیز مساله را برای مردم برجسته تر و بغرنج تر کرد و کمک کرد که شکل رای دادن در تهران تعییر کند.

این فعال اصلاح طلب در ادامه اظهار داشت: مردم در این مرحله از انتخابات تصور داشتند که باید در همین محدوده ای که دارند، کاری انجام دهند و تغییراتی ایجاد کنند. اتفاقی که در سامصطفی+درایتیل ۹۲ با انتخاب حسن روحانی افتاد و مساله برجام که به سرانجام رسیده بود، سبب شد مردم به استمرار این روند علاقه نشان دهند.

او تاکید کرد: مردم تهران بیشتر از سایر نقاط کشور با مسائل سیاسی این چنینی در ارتباط هستند و همین امر موجبات افزایش مشارکت سیاسی آنها را در این وضعیت فراهم می کند و لزوم ایجاد تغییراتی هر چند اندک و حتی با دستانی بسته را در اذهان آنها افزایش می دهد. این الزامات در نوع رفتار مردم تهران موثر بود.

حجت الاسلام درایتی یکی دیگر از مقدمات نحوه انتخاب مردم تهران را نوع رفتاری که با سید محمد خاتمی انجام شد و  ممنوع التصوری وی تفسیر کرد و گفت: اینکه این رفتارها در این دوره شدت پیدا کرد، باعث شد مردم تهران به این نتیجه برسند که حتی اگر به صورت کامل و ایجابی نمی توانند به کسانی که مد نظرشان است، رای دهند حداقل با رای خود به نوعی رفتار و اندیشه بخشی از حاکمیت را نقد کنند و به این ترتیب اندیشه و تصوری که نسبت به آینده کشور دارند را نشان دهند.

وی با برشمردن مقدماتی که منتج به نتیجه انتخابات اخیر شد گفت: با کنار هم قرار دادن این شرایط رفتار انتخاباتی مردم به ویژه مردم تهران معنای خاصی پیدا می کند که به نظر من بسیار گویا و روشن است به گونه ای که رفتار برخی از افراد که در داخل حاکمیت عمل می کرند به نوعی در ترازوی ارزیابی مردم قرار گرفت و معلوم شد که آیا عملکرد و رفتار آنها نزد مردم صحیح بوده یا خیر.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در خصوص مساله ممنوع التصویری خاتمی افزود: برخی رفتارها به طور کلی در جامعه چه بین مردم و چه بین نخبگان غیر قابل قبول است. رفتاری که نسبت به آقای خاتمی صورت گرفت از ابتدا با عکس العمل های متفاوتی رو به رو شد. حتی از دورن حاکمیت و در جناح اصولگرا نیز با انتقاداتی مواجه و برای آنها نیز چنین رفتاری توجیه پذیر نبود که با شخصیتی که مورد علاقه مردم بود بدون هیچ گونه ضابطه و استناد قانونی چنین رفتارهای ناشایستی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد:این مساله به هر شکلی با عکس العمل مردم روبه رو شد و دیدیم که این عکس العمل در انتخابات که به نوعی تنها راه اظهار نظر مردم است، خودش را نشان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>