محیط زیست به عنوان یک موضوع جهانی، همه بشریت را به هم پیوند می دهد/ هنر زیباترین شکل انتقال پیام ها

دولت در جهت تحقق مباني اقتصاد مقاومتي در حال اقدام جدي است
11 May 2016
برای تداوم توفیقات دولت دعا می کنیم/ ضرورت مبارزه جدی با انواع فساد و دست‌اندازی به بیت‌المال
21 May 2016

محیط زیست به عنوان یک موضوع جهانی، همه بشریت را به هم پیوند می دهد/ هنر زیباترین شکل انتقال پیام ها

معاون رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز با بیان اینکه سینما رسالت سبز دارد، گفت: موضوع محیط زیست موضوع جهانی است که همه بشریت را به هم پیوند می دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان محیط زیست، پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز با حضور «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مسئولان و هنرمندان سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و فرهیختگان افتتاح شد.
در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز علاوه بر ابتکار، فرهاد توحیدی دبیر جشنواره، امیر عابدی دبیر بخش تجسمی، علیرضا تابش مدیر بنیاد سینمایی فارابی، حسین محجوبی، اسماعیل کهرم، افشین بختیار و کامبیز درم بخش از اعضای هیات انتخاب و داوری بخش تجسمی، مهدی توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره، علیرضا شجاع نوری، نیکولای نیمان و ترزاکاموگواررو از داوران بخش بین الملل، سید غلامرضا کاظمی دینان رئیس انجمن روابط عمومی ایران، خسرو معصومی، شهاب الدین عادل، جعفر صانعی مقدم از داوران بخش سینمای ایران، مهدی قربان پور دبیر بخش سینمای ایران، بهمن آقایی دبیر بخش بین الملل، شبنم قلی خانی و اعضای گروه پالت از سفیران محیط زیست، محمد حیدری دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر، سفیر و رایزنان فرانسه و جمعی از اهالی سینما و رسانه در سینما فلسطین کاخ جشنواره بین المللی فیلم سبز حضور داشتند.
معاون رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز گفت: خوشبختم پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز با همت، تلاش و فدارکاری و پیگیری مصرانه جمعی از هنرمندان علاقمندان به هنر به محیط زیست شکل گرفت و امروز شاهد افتتاح این جشنواره بین المللی هستیم.
ابتکار ادامه داد: جشنواره بین المللی فیلم سبز نه تنها در تهران بلکه در ۳۱ مرکز استان برگزار می شود و من تشکر می کنم مخصوصا آنکه برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی کار بسیار ارزشمندی است و واقعا از همه هنرمندانی که در جشنواره هنرهای تجسمی شرکت کردند تشکر می کنم، از دیدن همه این آثار لذت بردم.
وی افزود: همچنین تشکر می کنم از تک تک کسانی که در نقاط دنیا با این حرکت همراهی و همدلی کردند و آثار خودشان را فرستادند، همچنین از همه فیلمسازان از نقاط دنیا که با ما همراه بودند. چون همانطور که می دانید موضوع محیط زیست موضوع جهانی است که همه بشریت را به هم پیوند می دهد.82073137-70721793
ابتکار ادامه داد: برخی از آثار سینمایی موجب ناراحتی ما می شود زیرا متوجه می شویم که مداخله بی حساب و کتاب بشر بر زمین و طبیعت بی کرانی که خداوند در اختیار ما قرار داده عوارض و خسارت جبران ناپذیری را به جوامع انسانی وارد کرده است ولی از طرفی بسیار امید بخش است.
وی ادامه داد: اما با این حال برای رسیدگی به این معضلات همواره تلاش هایی وجود داشته و این تلاش ها هر کدام برای استمرار زندگی و تلاش و برای برای مقابله با این خرابی و ویرانی ها ادامه دارد و این کاری ارزشمند است و این معجزه هنر است که در دل تاریکی و ناامیدی بذری از امید و جوانه می زند و انشالله درختی تنومند شروع می شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: سال ۱۳۷۷ درحالی این جشنواره را شروع کردیم که جشنواره های دیگری در جهان برگزار می شد و ما خیلی امید نداشتیم که در ایران از این جشنواره استقبال شود اما همه هنرمندان ما را همراهی کردند و ما توانستیم چهار دوره جشنواره را به همراهی هنرمندان بین المللی برگزار کنیم که بسیار هم جالب بود.
ابتکار ادامه داد: اما متاسفانه جشنواره فیلم سبز مانند خیلی از مسائل با کمال ناباوری با یک تاخیر چندین ساله با تعطیلی مواجه شد. از همت ویژه فرهاد توحیدی و همکارانشان تشکر می کنم که این جشنواره را دوباره احیا کردند. همچنین تشکر ویژه ای ازحامیانی داریم که این پیکری که از نفس افتاده بود را دوباره احیا کردند و همچنین تشکر ویژه ای از ۳۱ استان کشور که با ما همراه بودند و کشورهایی که آثاری را به این جشنواره فرستادند.
وی افزود: از همه شما می خواهم با همت عالی این جشنواره استمرار داشته باشد زیرا با برگزاری جشنواره فیلم سبز در واقع کار فرهنگی در سطح دنیا انجام می دهیم و به نظرم این جشنواره وجه مشترکی دارد که میان ما و سایر کشورها ایجاد می کند و همانطور که می دانید زیباترین شکل انتقال پیام ها هنر و موثرترین آن سینما است.
ابتکار با بیان اینکه سینما رسالت سبز دارد، گفت: ما باید بتوانیم بخشی از این رسالت را در جشنواره به نمایش بگذاریم تا همه لذت ببرند. امیدوارم پیام حفاظت از طبیعت که پیام توجه به مواهبی است که خدا به همه انسان ها داده بتواند تاثیرگذار باشد و در ذهن و اندیشه و روح ما انسان ها قدر زمین و حیات را بیشتر بدانیم.
همچنین فرهاد توحیدی دبیر جشنواره فیلم سبز نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم گفتن به مهمانان گفت: بعد از وقفه ای ۱۰ ساله به همت مدیران نیک اندیش سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه معصومه ابتکار این جشنواره در حال برپایی است.
وی افزود: «وال استیس» فیلسوف انگلیسی می گوید حقیقت می تواند باعث هلاک ما شود. او توصیه می کند که بهتر است چشم بر حقایق ببندیم و با توهمات کوچکی مثل شیرینی پول، ارزش شهرت و افتخار و قدرت زندگی کنیم چون اگر دریابیم که این امور تا چه اندازه پوچ هستند، زندگی دشوار و تلخ و غیرقابل تحمل می شود.
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز تاکید کرد: با این حساب اگر دانشمندانی که در میانه دهه ۶۰ میلادی، وقتی برای اولین بار به رقیق شدن لایه اوزون برفراز قطب ها پی بردند، چشم بر این حقیقت می بستند تا خواب هیچ یک از ما آشفته نشود، امروز عبور غیر قابل کنترل تابش فرابنفش خورشیدی با زمین چه می کرد؟
وی بیان کرد: واقعیت این است که علیرغم رقابت ها، منازعات و نبردهای خونین در میان بسیاری از کشورهای جهان، تنها موضوعی که اکثریت قاطع ملت ها و دولت بر آن توافق دارند، فوریت و قطعیت خطرات زیست محیطی است که فارغ از مرزهای جغرافیایی، نظام های سیاسی و تفاوت های نژادی، تمام زمین را یکسان تهدید می کند.
توحیدی با بیان این که شکنندگی نگران کننده محیط زیست در همه ابعاد قابل تصور آن منشا گفت وگو و مبنای عمل جهانی شده است، توضیح داد: توافق ۱۹۰ کشور جهان در کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس بر سر کاهش ورود آلاینده ها به جو و حداکثر میزان افزایش دمای زمین نشانه ای است از سودمندی گفت و گو و چشم گشودن بر حقیقت تلخی که می تواند باعث هلاک زمین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>