ظریف: وضعیت فلسطین قربانی استفاده از زور رژیم صهیونیستی شده است

81992909-70573986وزیر امور خارجه گفت: وضعیت فلسطین بیش از پیش قربانی استفاده از زور رژیم صهیونیستی شده است و ادامه اشغال وحشیانه اسراییل مهم ترین اصول حقوق بین الملل را در حمایت از حقوق بشردوستانه نقض کرده است.
ظریف: وضعیت فلسطین قربانی استفاده از زور رژیم صهیونیستی شده است
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا، محمد جواد ظریف که به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در پنجمین نشست فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی در جاکارتا شرکت کرده است در سخنانی افزود: رژیم اسرائیل برای سرپوش گذاشتن بر برنامه توسعه طلبانه خود جهت تغییر وضعیت مسجدالاقصی و اطراف آن، در پوشش اقدامات افراط گرایان صهیونیست؛ در حال اعمال سیاست خود در زمینه تغییر ترکیب جغرافیائی و یهودی سازی مسجدالاقصی و قدس است.
وی خاطرنشان کرد: شورای امنیت بدلایل متعدد به ویژه سیاست های یکی از اعضای دائم خود متاسفانه در جهت انجام مسئولیت خود بر اساس منشور ملل متحد اقدامی نکرده و اجازه داده است این تهدید برای صلح و امنیت بین المللی ادامه یابد.
رییس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: ما به عنوان مسلمانان باید اختلافات خود را کنار بگذاریم و بدنبال اقدامات عملی برای پایان دادن به تمامی مظاهر اشغال فلسطین در یک چارچوب سازمانی باشیم و بعنوان یک گام در مسیر آزادی کامل فلسطین، مانع تحقق تلاش های غیر قانونی اشغالگران اسرائیلی برای تغییر ماهیت شهر اشغال شده قدس شویم.
ظریف تاکید کرد: مسئله فلسطین و قدس شریف در قلب و مرکز توجه و اولویت اصلی ما در سازمان همکاری اسلامی قرار دارد و باید بتوانیم به وعده های خود در این زمینه جامه عمل بپوشانیم. ما امروزه با مسائل مختلفی سر و کار داریم اما هیچ امری نباید ما را از توجه به موضوع اصلی و فلسفه وجودی سازمان همکاری اسلامی منحرف کند.
وی ادامه داد: تعداد رو به تزایدی از بازیگران دولتی و غیر دولتی در حال فاصله گرفتن از حمایت قاطع از اسرائیل و سیاست های وحشیانه آن هستند و این مسئولیت جدیدی برای ما ایجاد می کند.
وزیر امور خارجه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بر تحقق تعهدات خود در خصوص فلسطین تاکید دارد و به رغم اینکه می داند فشارهایی که در دهه های اخیر علیه ایران اعمال شده محصول حمایت ما از آرمان فلسطین بوده است به این سیاست ادامه خواهد داد.
به گزارش ایرنا، پنجمین نشست فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی از صبح امروز با حضور سران و مقامات ارشد کشورهای عضو این سازمان از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در جاکارتا اندونزی آغاز به کار کرد.
وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه به منظور شرکت در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی و دیدار با مقامات اندونزی وارد جاکارتا شد.
در این نشست فوق العاده که با عنوان «اتحاد برای دستیابی به راه حل عادلانه و دائمی» و در واکنش به وضعیت نگران کننده در فلسطین و قدس که نه تنها فلسطینیان بلکه جهان اسلام را تحت تاثیر قرار داده است، سران، وزیران خارجه و نمایندگان 57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی شرکت دارند.
دراین نشست فوق العاده 6 موضوع اصلی با محور فلسطین و مسجدالاقصی مورد بحث و گفت وگو قرار گرفته است.
مرز فلسطین با توجه به اشغال سرزمین فلسطین توسط صهیونیست ها براساس نقشه 1967، سرنوشت آوارگان فلسطینی با توجه به زندگی بیش از چهار میلیون فلسطینی در خارج از این کشور، وضعیت بیت المقدس با توجه به تعیین شرق بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین، امنیت و دسترسی به آب تمیز ازجمله محورهای مورد بررسی در این نشست است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *