روحانی خواستار پایبندی طرف مقابل به تعهداتش در توافق هسته ای شد

رسانه های جهان شامگاه سه شنبه این بخش از سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران را در گفت و گوی زنده تلویزیونی برجسته کردند که طرف مقابل در توافق هسته ای، باید به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد.

 ضمن بازتاب سخنان دکتر حسن روحانی در گفت و گوی زنده تلویزیونی سه شنبه شب، به نقل از رئیس جمهوری کشورمان نوشت طرف مقابل به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای عمل نکرده است و این کار بر رشد اقتصاد ایران اثر منفی می گذارد.
این خبرگزاری به نقل از حسن روحانی نوشت ‘اگر طرف مقابل بدرستی عمل کرده بود، ما امروز در شرایط بهتری بودیم.’
روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت رئیس جمهوری ایران ضمن انتقاد از طرف توافق هسته ای، یادآور شده است که ایران هنوز به دارایی های خارجی اش دسترسی ندارد؛ هرچند می تواند نفت بفروشد و به سیستم بانکی بین المللی دسترسی داشته باشد.
این روزنامه همچنین نوشت: رئیس جمهوری ایران می گوید کنگره آمریکا و برخی کشورهای منطقه بر سر اجرای توافق هسته ای مانع تراشی می کنند.
شبکه خبری فاکس نیوز، پربیننده ترین شبکه خبری کابلی در آمریکا نیز این بخش از سخنان امروز رئیس جمهوری کشورمان را برجسته کرد که طرف توافق هسته ای ‘باید تعهداتش را عملی کند’.
فاکس نیوز البته به سخنان ‘جان کربی’ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اشاره کرد که گفته است ایران به تعهداتش عمل کرده و مدعی شده ‘ما نیز داریم به تعهداتمان عمل می کنیم’.
بسیاری دیگر از رسانه های آمریکایی نیز خبر آسوشیتدپرس درباره سخنان حسن روحانی را منتشر کردند.82173414-70909807

** شین هوا: سخنان روحانی با رهبری ایران هماهنگ است
اما خبرگزاری شینهوا در چین، به نقل از رئیس جمهوری ایران نوشت: اگر آنها به قول هایشان بدرستی عمل می کردند و در اجرای فرآیند توافق هسته ای مانع تراشی نمی کردند، ما می توانستیم رویشان حساب کنیم و برای رایزنی درباره مسایل دیگر نیز با آنها پای میز مذاکره بنشینیم.
شینهوا نوشت سخنان آقای روحانی هماهنگ با اظهارات رهبر ایران است که روز دوشنبه گفته بود ایالات متحده به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای پایبند نبوده است.
این خبرگزاری همچنین نوشت ‘رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرد که این مشکلات در آینده بتدریج حل شود.’

** ترند: رئیس جمهوری ایران وعده رشد پنج درصدی اقتصادی داد
خبرگزاری ترند در جمهوری آذربایجان، این تیتر را برای بازتاب سخنان رئیس جمهوری برگزید که ‘رئیس جمهوری ایران وعده رشد اقتصادی پنج درصدی داد’.
ترند نوشت رئیس جمهوری ایران از رشد اقتصادی پنج درصدی در سال مالی جاری در این کشور خبر داد و با نشان دادن نمودارهای اقتصادی، توضیح داد که صادرات غیرنفتی در ایران طی چهار ماه نخست امسال افزایش یافته و واردات در همین بازه زمانی کاهش یافته است.
به نوشته ترند، رئیس جمهوری ایران ضمن اشاره به اینکه برجام زمینه را برای افزایش صادرات نفت ایران فراهم کرده است، از غرب به خاطر عمل نکردن به تعهداتش انتقاد کرد.
این خبرگزاری همچنین به نقل از رئیس جمهوری نوشت: ایران پس از برجام توانسته است با 400 بانک خارجی ارتباط برقرار کند و در سه ماهه نخست امسال نیز روزانه 2.382 میلیون بشکه نفت صادر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *