روحانی:ایجاد یک میلیون و 340هزار اشتغال خالص درسه سال گذشته ازافتخارات دولت است

رییس جمهوری مهمترین مسئله پیش روی کشور را مسئله اشتغال دانست و با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت یازدهم در طول 3 سال گذشته، ایجاد یک میلیون و 340 هزار اشتغال خالص جدید است، گفت: طبق اعلام مرکز آمار اکنون بیش از 22 میلیون شاغل در کشور داریم

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در دیدار رمضانی سران قوا و مسئولان و مدیران ارشد نظام با رهبر معظم انقلاب با اشاره به شرایط کشور در زمان آغاز به کار دولت یازدهم، کنترل بازار ارز، رشد اقتصادی و خروج از رکود را ازجمله دستاوردهای دولت دانست.
وی اضافه کرد:‌دولت، کنترل و مهار تورم را اولویت خود قرار داد و توانستیم تورم را از 40.1 درصد در سال 92 به 11.9 درصد در پایان سال 94 برساند و در ماه آینده نیز به تورم یک رقمی دست خواهیم یافت.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دولت در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: از سال 92 تا 94 تولیدات کشاورزی از 97 میلیون تن به 112 میلیون تن رسید.
روحانی افزود: در زمینه ذخایر و مواد غذایی استراتژیک مثل گندم و برنج، ذخایر سال 94 نسبت به سال 92 سه برابر شده و پیش بینی تولید گندم در سال جاری 10 میلیون تن است که تقریباً برابر با نیازهای کشور است.
رییس جمهوری با اشاره به پیشرفت های صنعت نفت، گفت: فازهای 12 ، 15 ، 16 و 17 پارس جنوبی به افتتاح رسید و سه تا چهار فاز دیگر نیز تا پایان امسال افتتاح خواهند شد.
روحانی افزود: تولید گاز کشور در این مدت 150 میلیون مترمکعب در سال افزایش پیدا کرده است.
رییس جمهوری به افزایش خطوط ریلی کشور اشاره کرد و گفت: با اضافه شدن 475 کیلومتر به خطوط ریلی و برنامه ریزی برای 700 کیلومتر دیگر، شاهد تحول بزرگی در زمینه ریل و ترانزیت خواهیم بود.
روحانی با بیان اینکه در زمینه تجارت خارجی شاهد تحول مثبتی بودیم، تاکید کرد: در سال قبل بعد از 60 سال برای اولین بار صادرات غیرنفتی کشور از واردات غیرنفتی پیشی گرفت.82112954-70797135
رییس جمهوری ادامه داد: به طور متوسط در هشت سال گذشته تراز تجاری کشور، منفی 25 میلیارد دلار بوده اما برای اولین بار این تراز تجاری مثبت شده است.
روحانی همچنین با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: در این مذاکرات، حقوق هسته ای ملت ایران را تثبیت کردیم و قطعنامه های ظالمانه لغو شدند.
رییس جمهور، اولین قدم پس از رفع تحریم را دستیابی به بازار صادراتی نفت خواند و گفت: در این زمینه تقریبا به همان شرایط قبل از تحریم نزدیک شده ایم.
روحانی با بیان اینکه تولید میعانات از 370 هزار بشکه به 390 هزار بشکه در ماههای اخیر رسیده است، افزود: صادرات نفت خام امروز به دو میلیون بشکه افزایش پیدا کرده و تولید نفت هم از 2.7 میلیون بشکه به 3.8 میلیون بشکه رسیده است.
رییس جمهور تاکید کرد: امروز به اتحاد و ایستادگی برای دستیابی به اهداف نیاز داریم.
وی یکی از مشکلات برای رسیدن به رشد اقتصادی را کمبود تقاضا دانست و افزود: بدون بازار جدید نمی توانیم به رشد اقتصادی مطلوب برسیم و بدین منظور باید به دنبال بازار جدید داخلی و خارجی و نیز سرمایه گذاری خارجی باشیم.
روحانی با اشاره به سخنان اخیر رهبر انقلاب در مورد بیکاری جوانان تاکید کرد: برای دولت هم مایه شرمساری است که جوان تحصیلکرده ایرانی بیکار باشد.
رییس جمهوری با بیان اینکه از سال گذشته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دستور رهبر انقلاب تشکیل شده گفت: این ستاد تا کنون 19 جلسه تشکیل داده و 110 طرح را در اولویت قرار داده است.
روحانی با اشاره به اینکه نباید اعتماد میان مردم و جامعه سست شود، افزود: اگر در گوشه ای چند نفر حقوق بالاتری را برداشت کردند، آن را تبدیل به مسئله ملی نکنیم و دولت نیز گوش شنوایی برای شنیدن نقدها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *