دنیای اقتصاد مطرح کرد: دولت خوش حساب می شود؟

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره یکشنبه 11 بهمن، در تشریح تیتر یک، نوشت: دولت یازدهم قصد دارد تا پایان سال 96 بخش اعظمی از بدهی های انباشته خود را پرداخت کند. این بدهی ها عمدتا در دو سرفصل «مطالبات بانک ها» و «پیمانکاران» طبقه بندی شده و با بهره گیری از سه ابزار بدهی؛ یعنی «صکوک اجاره»، «اوراق تسویه» و «اسناد خزانه» تسویه خواهند شد.
[دنیای اقتصاد مطرح کرد: دولت خوش حساب می شود؟]

این روزنامه با انتشار عنوان نقشه برنامه ششم برای اقتصاد ایران تا سال 99، آورد: محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه مهم ترین هدف برنامه ششم توسعه رشد اقتصادی سالانه 8 درصدی است، اظهار کرد: با تک رقمی شدن نرخ بیکاری و رشد اشتغال زایی، تامین رشد اقتصادی به حداقل میزان یک سوم از محل ارتقای بهره وری کل عوامل، بهبود توزیع درآمد و دستیابی به ضریب جینی 0.34 و تحقق هدف تک رقمی شدن نرخ تورم از الزامات اجرایی شدن رشد اقتصادی 8 درصدی در پایان برنامه ششم است. وی تصریح کرد: تولید ناخالص داخلی در حال حاضر 212 هزار میلیارد تومان است که در صدد هستیم در پایان برنامه ششم این رقم را به 314 هزار میلیارد تومان برسانیم. تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز از 528 هزار میلیارد تا پا81942364-70482006یان برنامه ششم به 1800 هزار میلیارد تومان می رسد، در کنار این موضوعات تولید سرانه کشور هم از 25.9 درصد به 35.8 درصد خواهد رسید.
روزنامه دنیای اقتصاد با درج عنوان نوسان بورس در مدار منطق، نوشت: روز گذشته شاخص بورس تهران توانست به کمک نمادهای بازارساز با رشد 383 واحدی همراه شود. این در شرایطی بود که بسیاری از سهم هایی که طی مدت اخیر رشدهای پرشتابی را تجربه کرده بودند، روند نزولی و حتی صف فروش را تجربه کردند. مساله ای که می تواند اصلاح قیمتی را در پی داشته باشد. در این میان، با مشخص تر شدن اثرات رفع تحریم ها و همچنین نزدیک شدن به زمان ارائه پیش بینی سود شرکت ها برای سال آینده، انتظارات مثبت فعلی قابل اندازه گیری شده و می تواند رونق منطقی بازار سهام را تضمین کند.
زمستان 4 امتیازی برای مستاجران، عنوان دیگر این روزنامه است، در این مطلب می خوانیم: بازار زمستانی اجاره مسکن در تهران علاوه بر «برخورداری از ویژگی مشترک سه فصل اول 94»، با چهار تحول مثبت به نفع مستاجران نیز همراه شده است. در حال حاضر موجران برای تمدید قرارداد یا انعقاد اجاره نامه جدید، مبلغ اجاره را به طور متوسط 10 درصد بیشتر از سال گذشته تعیین می کنند که این میزان نرخ رشد، تقریبا برابر با نرخ تورم است. از طرفی، رشد حجم خرید مسکن طی دو ماه اخیر، به افزایش تعداد موجرانی منجر شده که به قصد تامین بخشی از بهای معامله، بلافاصله آپارتمان شان را روانه بازار رهن می کنند.
روزنامه دنیای اقتصاد با انتشار یادداشتی با عنوان اولویت های اصلاح ساختار به قلم علی قنبری، آورد: وابستگی بودجه به نفت که از مشکلات ساختار اقتصادی کشور بود، در نتیجه تحریم و با تمرکز دولت بر منابع حاصل از درآمدهای مالیاتی اصلاح شد و در واقع یک اصلاح ساختار بودجه ریزی به تحقق پیوست. به این ترتیب که با وجود کاهش درآمدهای نفتی سال 93 نسبت به 94 میزان درآمدهای مالیاتی از 71 هزار میلیارد تومان عملیاتی شده در سال 93 به میزان 88 هزار میلیارد تومان برای سال 94 تصویب شد که پیش بینی عملکرد آن 80 هزار میلیارد تومان است. به این ترتیب ساختار مالیات ستانی کشور اصلاح شد و قوانین داخلی و پایه های مالیاتی، بهبود یافت. وقوع چنین اصلاحی در بازه زمانی یکساله امری غیر ممکن بود که در اقتصاد کشور برای اولین بار تجربه شد.
این روزنامه در ستون سرمقاله عنوان «برنامه ریزی جامع و منطق اقتصادی» را به قلم موسی غنی نژاد منتشر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *