دنياي اقتصاد بررسي كرد: روايت تجار از پسابرجام

روحانی از رییس جمهوری آفریقای جنوبی استقبال كرد
24 April 2016
ظریف: مسائل منطقه اولویت اول ماست/ پیشنهادهایی برای گفت وگو و تعامل داده ایم
26 April 2016

دنياي اقتصاد بررسي كرد: روايت تجار از پسابرجام

روزنامه دنياي اقتصاد در شماره دوشنبه ششم ارديبهشت در خبر نخست، اثرات اجراي برجام و موانعي كه تا كنون از پيش پاي فعالان حوزه تجارت برداشته شده است را در گفت و گو با كارشناسان اين حوزه بررسي كرد

اين روزنامه با انتشار عنوان در ونزوئلا چه مي‌گذرد؟، نوشت: حالا ديگر اين موضوع محرز شده است كه ونزوئلا، اين «بهشت سوسياليسم» براي دهه‌ها، تا پايان سال ميلادي جاري دچار فروپاشي خواهد شد. اين بزرگ‌ترين مورد از «بيماري هلندي» است كه يك كشور به آن مبتلا شده است، بيماري‌ كه در آن، اقتصاد بيش از حد به صادرات مواد اوليه وابسته شده و در نتيجه با چنان بحران ارزي مواجه مي‌شود كه نمي‌تواند از پس توليد و رقابت‌پذيري برآيد. 82048284-70675349
روزنامه دنياي اقتصاد با انتخاب عنوان دو پالس انحرافي از بازار مسكن، آورد: اولين ماه بازار مسكن ۹۵، با كاهش ۸ درصدي قيمت آپارتمان و سقوط ۵۶ درصدي حجم معاملات، به پايان رسيد. بررسي‌هاي جامع درباره آمار رسمي از «اوضاع مسكن در ماه نيمه‌تعطيل» به شناسايي دو پالس انحرافي منجر شده است كه مشخص مي‌كند اگر چه تحولات فروردين ۹۵، در ظاهر معناي «شروع دوباره نوسان قيمت» و «بازگشت ركود معاملاتي» را مي‌دهد، اما اين رفتار مطابق فروردين حداقل ۴ سال گذشته بوده كه در شروع هر سال- چه رونق و چه ركود- تكرار مي‌شود. با اين حال،‌ يك اتفاق جديد، آستانه رونق غيرتورمي را نشان مي‌دهد.
اين روزنامه با بررسي عنوان تورم فروردين در قعر ربع قرن، نوشت: تورم ماهانه فروردين ۹۵ با ثبت رقم نيم درصد، ركورد كمترين ميزان «تورم ماه نخست» در ۲۵ سال گذشته را از آن خود كرد. آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد طي اين مدت، همواره شروع تورم ماهانه بالاتر از سطح ۰٫۵ درصد بوده و در نتيجه از اين حيث فروردين سال ۹۵ را مي‌توان يك استثنا در ربع قرن اخير دانست. همچنين «تورم نقطه‌به‌نقطه» با ثبت رقم ۷٫۴ درصد به كمترين مقدار طي ۶ سال و سه ماه گذشته رسيد. «تورم ميانگين» نيز در سطح ۱۱٫۲ درصد قرار گرفت تا كمترين مقدار طي ۵ سال و سه ماه گذشته را تجربه كند.
روزنامه دنياي اقتصاد با درج يادداشتي با عنوان تاملي بر موضوع برجام به قلم محمود اسلاميان، آورد: تاريخ ملت ايران نشانگر فرهنگ و تمدن والايي است. اولين جرقه مردم ايران براي تغيير، صد سال پيش در قالب نهضت مشروطه رقم مي‌خورد. نهضتي كه با فداكاري اقوام مسلمان ايراني حكومت شاهنشاهي را مجبور به پذيرش راي مردم در قالب نظام مشروطه كرد. اين اتفاق در شرايطي در كشور حادث شد كه در آسيا و خاورميانه كشوري در چنين سيري قرار نگرفت. هرچند به علل گوناگون انحراف در آن پيش آمد، ليكن در نهضت ملي نيز باز همان خواسته با قدرت تكرار شد؛ نهضتي كه با دخالت مستقيم غرب به ظاهر شكست خورد. دو تجربه مذكور و شكست ناشي از آن ملت را نااميد نكرد، انقلاب بزرگ اسلامي در سال ۱۳۵۷ تاريخ را به‌صورت عميق و با درسي از تجارب گذشته تكرار كرد.
اين روزنامه در ستون سرمقاله عنوان «برجام و تامين مالي تجاري كوتاه‌مدت» نوشته محمود غلامي را منتشر كرد.
*گروه اطلاع رساني

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>