تلاش مقام‌های سابق آمریکا برای حفظ برجام/ رایزنی‌های پشت‌پرده جان کری با اروپایی‌ها

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقام‌های دولت سابق آمریکا اخیراً تلاش‌هایی را برای جلوگیری از اقدام «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در لغو توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 آغاز کرده‌اند.

مجله پالیتیکو نوشته کسانی که زمانی معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بوده‌اند در حال برگزاری نشست‌ها، تماس با نمایندگان کنگره و همکاری با رسانه‌ها در راستای این هدف هستند.

روز چهارشنبه چند نفر از مقام‌های سابق دولت اوباما یک نشست توجیهی با خبرنگاران برگزار کردند.

وندی شرمن، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا، کالین کال، مشاور امنیت ملی جو بایدن  معاون اوباما و جان فاینر، رئیس دفتر جان کری، وزیر خارجه سابقه آمریکا در این نشست حضور داشتند.

شرمن گفت: «بازگشایی پرونده این توافق هسته‌ای بدون لغو کامل آن اقدامی است که اگر نگوییم غیرممکن است بسیار دشوار است. ایران، علاقه‌ای به بازگشت به میز مذاکره نشان نداده است.»

پالیتیکو نوشته از جمله دیگر مقام‌های سابق آمریکایی که در حال انجام تلاش‌هایی پشت پرده برای حفظ این توافق است، جان کری است.

یک مقام سابق آمریکایی که اخیراً با جان کری صحبت کرده می‌گوید که وی مرتب با همکاران سابقش در کنگره آمریکا در تماس است. کری به علاوه، با مقام‌های اروپایی که نقش مهمی در حصول برجام داشتند هم در تماس است.

پالیتیکو نوشته اخیراً گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه سران برخی کشورهای اروپایی، از جمله امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه ممکن است از ایده «توافق‌های تکمیلی» برجام استقبال کنند.

اما مقام‌های دولت اوباما ایده توافق مکمل برجام را خیال‌پردازی محض می‌دانند.

کالین کال می‌گویند اگر آمریکا می‌خواهد با ایران چنین توافق مکملی داشته باشد، باید به ایرانی‌ها امتیازهای جدیدی پیشنهاد دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *